Що перше ви подумаєте, почувши слово шовк? Звичайно ж – легкість, надзвичайна гладкість, м’який блиск, розкіш. Але чи знаєте ви, що вироби з шовку можуть бути не лише пошиті, а й пов’язані? У далекі часи минулого натуральний шовк неймовірно цінувався (зараз, звичайно, теж). З нього виготовляли оздоблення всім вельможним та аристократичним особам. Зараз же з шовкової тканини та натуральної шовкової пряжі для в’язання можна знайти що завгодно: неймовірної краси одяг та взуття, дивовижний домашній текстиль, а також незрівнянні елементи декору в інтер’єрі.
Шовкова пряжа: процес створення
Для початку давайте дізнаємося, як робиться шовкова нитка з якої роблять тканини та шовкову пряжу для в’язання.
Сам процес виготовлення натурального шовку складний. Все починається з метелика тутового шовкопряда. Його основне завдання – це спарювання і згодом кладка яєць. За раз може бути до тисячі яєць. Коли з’являються личинки в їх тілі, накопичуються елементи, які є основними у виготовленні шовку: серицин (шовковий клей) і фібріон (шовковий білок). Це через те, що живиться листям тутового дерева.
Приблизно через 4-5 тижнів личинка стає гладкою білою гусеницею. Протягом наступних 8 днів вона обвивається шовковою ниткою, доки не стане білим коконом. Далі ці кокони дуже ретельно перебирають і поміщають у окріп, де починається процес розмотування. Один кокон може дати до 1000 метрів шовкової нитки. А щоб зробити шовк-сирець з’єднують від 6 до 8 коконів. З нього і робиться надалі тканина та пряжа для в’язання.
Види шовку
Вибирати шовкову пряжу для в’язання потрібно ретельно виходячи з того, який виріб плануєте створити. Потрібно розуміти, що є різні види та з різними властивостями.
- Перший і найцінніший вид шовку – Дупіоні (Dupioni). Його дороговизна через те, що саму нитку отримують у результаті безперервного розмотування кокону, не обриваючи її. Вироби мають відмінну рису – сильний та розкішний блиск. Також, практично не мнуться. Вбрання виходять королівськими. Не дарма цей вид так і називають «королівським». Але при цьому шовк дуже ніжний. Затяжки з’являються легко. Потрібно обережно носити. І краще користуватися послугами хімчистки, тому що звичайне прання просто зіпсує його.
- Другий, але не гірший – шовк Малбері (Mulberry). Кокони тримають на спеціальних фермах за певних умов, температури, клімату. Збір відбувається вручну без застосування хімічних засобів. Вироби мають легкість, невеликий блиск.
- Вид шовку Тусса (Tussah). Отримують від шовкопрядів, які знаходяться у природному середовищі. Він міцніший і товстіший, ніж шовк, який отримують на фермах. Нитка має жовто-мідний колір. Тому її відбілюють і потім уже фарбують. Вироби з шовку виду Тусса поскрипують і шарудять, а також трохи мнуться.
- Буретний шовк (Bourette) – четвертий та останній вид. Його отримують з кокона метелика, що вже вилетів. Пряжа з такого шовку не має блиску, з маленькими махрушками, як вузлики. Шорстка і жорстка. Після кожного прання вимивається шовковий клей (він же серицин) і тоді вона стає м’якшою. Буретний шовк – пряжа, яка користується найбільшою популярністю серед майстрів.
Плюси пряжі із шовку
Шовкові нитки для в’язання зараз дуже популярні. І не дарма. Вони мають відмінні властивості та характеристики:
- Гіпоалергенність. Перешкоджає появі грибка, розвитку бактерій, пилових кліщів та мікроорганізмів.
- Відмінна терморегуляція. Влітку холодитиме, а взимку триматиме тепло.
- Шовкові нитки пружні, міцні та зносостійкі.
- Добре пропускають і утримують вологу, при цьому не здаються навпомацки вологими.
- Натуральний шовк не електризується.
- Легко піддається фарбуванню. Тому виробники радують нас великою гамою кольорів.
Вироби із шовкової пряжі практично не мнуться і не утворюються катишки. Носити будете із задоволенням. Полотно з такої пряжі завжди буде витонченим, струменіти і мати чудовий блиск.
Що пов’язати із шовкової пряжі
Шовкова пряжа – це розкішне та елегантне волокно, яке ідеально підходить для створення ніжних та красивих в’язаних виробів. Ось кілька ідей, що пов’язати із шовкової пряжі.
Мереживні шалі та шарфи. Шовкова пряжа ідеально підходить для створення хитромудрих і ніжних мереживних візерунків, які красиво драпіруються при в’язанні, демонструючи блиск.
Легкі светри, топи, сукні. Пряжу з шовку можна комбінувати з іншими легкими нитками для в’язання такими як бавовна, льон або бамбук. Вироби будуть неймовірно затребувані влітку.
Ковдри, пледи. З огляду на гіпоалергенність шовкові нитки підійдуть для створення дитячих пледів та ковдр. Вони будуть м’які, ніжні, легкі та комфортні будь якої пори року.
Загалом, пряжа з шовку є універсальним волокном, яке можна використовувати для створення широкого асортименту елегантних та розкішних виробів. Головне фантазія, бажання та трішки зусиль. І купити шовкову пряжу можна в будь якому магазині рукоділля.
Рекомендації щодо догляду та застосування
І, звичайно ж, при роботі та догляді за шовковою пряжею є деякі особливості та недоліки:
- Коли в процесі в’язання йде зміна мотків пряжі, потрібно залишати кінці ниток довгі. Так після прання пов’язане вами полотно не розповзеться.
- Сушити виріб обов’язково в горизонтальному положенні. Якщо ж ні, тоді він витягнеться і може не повернутись до колишніх потрібних розмірів. І не забуваємо про температуру та засоби для делікатного прання. Шовкова пряжа не виносить високу температуру (має бути не вище 30 градусів) та лужні розчини.
- Щоб висушити, вибирайте місце поза прямими сонячними променями. Вони руйнують волокна.
- Якщо є потреба попрасувати, тоді робіть це, коли виріб ще вологий і з виворітного боку. А ще краще паровою праскою. Шовкова пряжа після розтягування не зможе повернутися до попередніх розмірів, як це робить меринос.
Є невеликий секрет, якщо потрібна певна посадка виробу по фігурі. При в’язанні до шовкової пряжі додайте ще й еластичну нитку. Також слід в’язати тугіше звичайного. І спробувати в’язальні спиці та гачки для в’язання розміром менше. У будь якому випадку, краще не відмовлятися від в’язання зразка та його волого-теплової обробки. Так ваші старання та праця приведуть до бажаного результату, а не будуть витрачені даремно.
Як відрізнити натуральний шовк від штучного?
Ще ось вам дві підказки, як перевірити шовкову пряжу на справжність.
Можна підпалити. Натуральна шовкова пряжа не горітиме, а лише тлітиме і матиме запах паленого волосся. А ось штучні нитки горітимуть яскравим полум’ям із чітким запахом паперу. Також, якщо намочити натуральний шовк, він випромінюватиме неприємний запах. Але після висихання він пропаде.
Команда Fairy Hands бажає кожному майстру спробувати шовкову пряжу в роботі. Адже ви будете в захваті від побаченого результату 😉
Вітаю! Мене звуть Ната. І я не уявляю свого життя без рукоділля. За свої 30 років я спробувала різні види: шиття, вишивання різними методиками і навіть робила свічки. Але розкривши для себе світ в’язання я тільки ним і займаюсь. Мені цікаво дізнаватись про нові пряжі, інструменти, візерунки. Процес створення мене розслабляє та дає відчуття спокою. Тому, я вирішила всіма своїми знаннями поділитись із однодумцями в блозі Fairy Hands)