З приходом холодів і морозів виникає величезне бажання укутатися в теплий вовняний одяг або плед. Ми вже розповідали про приємні пряжі меринос, мохер. Але сьогодні йтиметься про нитки для в’язання, які мають властивості схожі до цих вовняних пряжей, але за деякими пунктами кращі та унікальніші. Представляємо вам пряжу альпака.
Що таке альпака
Альпака (лат. Vicugna pacos) – це парнокопитна тварина сімейства верблюжих, що живе у високих горах Південної Америки (основне вирощування відбувається в Перу). Внаслідок сильного перепаду температур в 30 градусів, де вони ростуть і розмножуються, тіло альпака вкрите унікальною та цінною шерстю довжиною 15 – 20 см, для витримування кліматичних умов гір. Вона тонка, довга, нагадує шовк. На вигляд альпака і лама між собою схожі. Тому, не розбираючись, дивлячись на фото можна їх навіть сплутати. Наживо альпака вдвічі нижча, важить менше, вуха лами схожі на банан, а альпака на трикутники.
Стрижка відбувається один раз на рік, в деяких випадках два, але не «до гола», передбачаючи середовище їх проживання. Середня вага альпака до 70 кг, а стрижка дає приблизно 3 – 5 кг вовняного волокна (кількість залежить від віку тварини та виду). Це зовсім небагато, тому цінність вовни висока.
Породи альпака
Залежно від структури та довжини вовни розрізняють дві породи: Huacaya (Уакайя) та Suri (Сурі).
Сурі дуже рідкісна порода альпака, тому цінніше від Уакайи. Тільки уявіть, що цього виду всього 1% від усіх альпак, тому їх волокна до масового продажу зовсім не потрапляють. Використовуються, в основному, відомими дизайнерами в колекціях обмеженого випуску. Шерсть надзвичайно тонка, довга, є цікавий завиток на кінці і тактильно нагадує шовкову пряжу.
Вже розуміємо, що Уакайя порода ширше поширена, ніж Сурі. З неї виробляють 95% пряжі альпака. Тварини цієї породи виглядають як плюшеві, адже шерсть більш кучерява і пружна. Купити нитку альпака виду Уакайя можна практично в будь-якому магазині рукоділля України.
Види альпака
Крім порід є ще одна кластеризація на 4 категорії, залежно від діаметра волокна. Найтонша «Королівська альпака», а найтовстіша «Доросла альпака». Розглянемо різницю у таблиці:
Назва виду | Товщина волокна |
Королівська альпака | 19 мкм |
Бебі альпака | 19 – 22.5 мкм |
Дуже м’яка альпака | 25.5 – 32 мкм |
Доросла альпака | 32 мкм та більше |
Унікальні властивості пряжі з альпака
З огляду на попередню інформацію декілька цікавих характеристик ми вже знаємо. Але хочемо виділити ще кілька важливих плюсів чим хороша шерсть альпака.
- Першим плюсом відзначаємо гіпоалергенність. Підійде людям із чутливою шкірою та дітям. Також відсутність ланоліну (тваринні жири) запобігає появі в шерсті пилових кліщів.
- У сім разів тепліша від пряжі меринос і на порядок міцніше, але при цьому не важча. Терморегуляційні властивості на висоті, навіть за стрибків температури.
- Завдяки своїй довжині волокна не звалюються і це перешкоджає утворенню катишок. Тому вироби з пряжі альпака будуть довговічні, практичні, зносостійкі.
- Має грязе- та водовідштовхувальні властивості.
- М’яка, легка, не колеться.
- Альпака – єдина тварина з таким різноманітним забарвленням вовни – 22 натуральні відтінки (від молочного до кольору сажі).
До категорії мінусів можна віднести ціну на пряжу. Але з кожним роком виробництво розширюється і пряжа стає доступною для більшої кількості майстрів в’язання.
Що пов’язати із пряжі альпака
Нитки альпака підходять для створення виробів будь-якої категорії з використанням будь-якого інструменту для в’язання (спиці, гачок): від одягу до домашнього текстилю та елементів декору. Пальто альпака, кардиган альпака, сукні, светри, шарфи та шапки чудово зігріють у будь-яку погоду. Спортивний одяг чудово підійде для активного проведення часу. М’які теплі пледи та покривала з альпака додадуть затишку та комфорту. Також із цієї чудової пряжі в’яжуть навіть килими, адже завдяки своїм властивостям вироби довго зберігають початкову чистоту.
Догляд за виробами із пряжі альпака
Пам’ятаємо, що будь-які речі з вовни потребують правильного догляду. Основні рекомендації вказані на етикетці мотка. Як розпізнати позначення докладно у нашій статті Етикетка на пряжі. Зручна шпаргалка. Дотримуючись кількох простих правил вироби радуватимуть красою та первозданним виглядом великий проміжок часу.
- Прання у прохолодній воді вручну. Якщо ж хочете використовувати пральну машинку, тоді обов’язково на спеціальному режимі для вовни. Не використовувати віджимання (!). Вода має стекти природним чином.
- Застосовувати засоби для очищення призначені для вовни.
- Сушити в горизонтальному положенні, надавши початковий вигляд і підстеливши бавовняне простирадло (тканина) далеко від прямих сонячних променів.
- Зберігати без використання нафталіну. Засоби від молі краще замінити запашними рослинами.
Враховуючи всі вище сказані властивості, характеристики та рекомендації ви зможете створити неймовірний та унікальний виріб. Тож не втрачаємо часу! Команда Fairy Hands бажає теплої та затишної зими!
Вітаю! Мене звуть Ната. І я не уявляю свого життя без рукоділля. За свої 30 років я спробувала різні види: шиття, вишивання різними методиками і навіть робила свічки. Але розкривши для себе світ в’язання я тільки ним і займаюсь. Мені цікаво дізнаватись про нові пряжі, інструменти, візерунки. Процес створення мене розслабляє та дає відчуття спокою. Тому, я вирішила всіма своїми знаннями поділитись із однодумцями в блозі Fairy Hands)