Чи були у вас ситуації, що пов’язані вироби служать не стільки часу, скільки хотілося б? Можливо, колір втрачає насиченість, линяючи або вимиваючись. Можливо, речі після прання втрачають свою форму та розміри, а після не повертаються до початкового стану. Таке відбувається при неправильному догляді за виробами з тієї чи іншої пряжі. Щоб такого не траплялося і не втрачалося бажання створювати, а була можливість довше захоплюватися роботами, представляємо кілька рекомендацій щодо догляду за виробами із, так званої, літньої пряжі.
Бавовняна пряжа
Пряжа з бавовни, напевно, найпопулярніша для теплої пори року. Речі з неї легкі, чудово пропускають повітря, добре вбирають вологу, не викликають алергічних реакцій. З основних мінусів можна виділити: усадка при пранні та зминання матеріалу. При правильному догляді ці мінуси можна звести до мінімуму.
Бавовняна пряжа проста у догляді. Рекомендується ручне прання при 30-40 градусах. Якщо це пральна машина – тоді делікатний режим без віджимань. Використовувати м’які засоби для очищення. Сушити в горизонтальному положенні на рушнику (можна використовувати простирадло). Прасувати, бажано, коли виріб ще трішки вологий через марлю або надягаючи насадку на праску.
Шовкова пряжа
Ця пряжа для в’язання одна з найдорожчих. Нитки шовкової пряжі міцні та зносостійкі. Мають відмінну терморегуляцію, добре пропускають і утримують вологу, при цьому не здаються навпомацки вологими. Зминання майже на нулі.
Шовкова пряжа досить ніжна, тому є нюанси у догляді:
- Тільки ручне прання у прохолодній воді або хімчистка.
- Використовувати порошок або мило заборонено, тому що волокно пряжі може стати ламким та потьмяніти. Найкраще використовувати рідкі делікатні засоби для очищення.
- Вироби з шовкової пряжі не можна замочувати, а для полоскання вибираємо таку ж температуру, що була при пранні.
- Не викручуйте, просто струсіть і сушіть у горизонтальному положенні поза прямим сонячним промінням.
- Якщо є потреба в прасуванні, тоді робіть це тільки коли виріб ще вологий і з виворітного боку.
Віскозна пряжа
Віскозна пряжа сильно набирає популярності у майстрів в створенні літніх виробів. Не дарма, все завдяки тим же позитивним якостям, що й у раніше розглянутих пряжах (повітропроникність, гіпоалергенність, висока гігроскопічність) і ще одному немало важливому – антистатичність. Але має величезний мінус: легко піддається зовнішнім факторам. Взаємодія із сонцем, високими температурами, водою може пошкодити віскозне волокно.
Так як пряжа з віскози досить примхлива рекомендуємо дотримуватися цих пунктів догляду:
- Ручне прання (краще) або машинне при максимальних 30 градусах без віджимання в делікатному режимі.
- Використовувати щадні засоби без агресивних компонентів. Відмінним вибором буде гель замість порошку.
- Не можна терти, тягнути та викручувати. Прополосніть зі змінною водою, покладіть між двома рушниками або на простирадло, скрутіть в рулон – так піде зайва волога.
- Сушити, як і всі літні пряжі для в’язання, у горизонтальному положенні, вирівнявши від складок.
- При прасуванні використовувати легкий режим та бажано насадку, якщо така є.
Лляна пряжа
Вироби з льону міцні (в 2 рази міцніші за бавовну), м’які, комфортні. Матеріал відмінно вбирає вологу і незамінний за спекотних кліматичних умов.
При наявності таких плюсів лляна пряжа ще й проста у догляді. Витримує прання за високих температур (ми рекомендуємо краще використовувати не більше 60 градусів). Швидкість висихання перевищує інші пряжі. Прасувати використовуючи зволожувач або функцію пари.
Рафія – номер один серед пряж для аксесуарів у літній сезон. Всі ці чудові капелюшки, пляжні сумки, а також чудові кошики та килимки заполонили всі дизайнерські портали та радують наші, сповнені любові до естетики, очі. І не просто так. Вироби із рафії міцні, легкі, довговічні. І найголовніше пряжа рафія – екологічно чиста, адже виготовлена з листя пальми Raphia farinifera.
Догляд за виробами з рафії не складний, але потребує дбайливого звернення та уваги.
- Будь-які плями усуваємо м’яким миючим засобом або мильним водним розчином.
- Вибирайте ручне прання у теплій воді, забезпечуючи делікатний дотик та збереження цілісності волокон. Ідеально використовувати губку.
- Ретельно промийте, щоб видалити залишки мила, потім покладіть на рушник і висушіть на свіжому повітрі. Не замочуйте і не вичавлюйте річ, щоб не спотворити її форму.
- Якщо необхідно прасувати, використовуйте низьку температуру та помістіть захисну тканину між праскою та рафією. Або ж використовуйте насадку для делікатних виробів.
- При зберіганні речей з рафії вибирайте прохолодне, сухе місце далеко від прямих сонячних променів, щоб запобігти вицвітанню.
І не лякайтеся, якщо помітите, що виріб трішки набряк. При висиханні все повернеться на свої колишні розміри.
І ще одна підказка: при купівлі пряжі не викидайте етикетки. На ній розміщені рекомендації щодо догляду, які підходять саме для тієї пряжі. А що означають умовні позначення на етикетці пряжі дізнайтесь у нашій статті Етикетка на пряжі. Зручна шпаргалка.
У цій статті розібрали найпопулярніші пряжі для в’язання весняних та літніх виробів. Все досить просто і легко запам’ятати, але якщо виникнуть питання – заглядайте на наший сайт Fairy Hands або зберігайте в закладки☺ Бажаємо довговічних виробів!
Вітаю! Мене звуть Ната. І я не уявляю свого життя без рукоділля. За свої 30 років я спробувала різні види: шиття, вишивання різними методиками і навіть робила свічки. Але розкривши для себе світ в’язання я тільки ним і займаюсь. Мені цікаво дізнаватись про нові пряжі, інструменти, візерунки. Процес створення мене розслабляє та дає відчуття спокою. Тому, я вирішила всіма своїми знаннями поділитись із однодумцями в блозі Fairy Hands)