Сьогодні поговоримо про поліакрилонітрильне волокно (або просто ПАН).
Не лякайтеся☺ Це всім відомий акрил. Він має відношення до різних сфер застосування – малювання, косметологія, медицина, виготовлення одягу. Але зараз мова піде не про фарби, а про використання акрилу, а саме акрилової пряжі, у в’язанні.
Акрилові нитки, напевно, єдина пряжа, яка ділить рукодільниць на два табори: одні вважають її суцільною «хімією», а для інших є улюбленою пряжею для роботи. Що для одних є плюсом, для інших може бути мінусом.
Ми спробуємо допомогти розібратися в його перевагах і недоліках, специфікою догляду та варіантах використання.
Акрилова пряжа це
Перед вибором та придбанням мотків з нитками, потрібно трішки вивчити склад на етикетці. Як розпізнати значки на етикетці можна за допомогою нашої статті Етикетка на пряжі. Зручна шпаргалка. Є 100% акрил, а є акрилові волокна, які схожі лише візуально, але насправді менш міцні та речі з них прослужать не так довго. Це нітрон, орлон, акрілан, редон, кашмілон, поліакрил, прелан.
Отже, пряжа акрил – це синтетична пряжа. Ще мають на увазі, як замінник вовни. Іноді рукоділки, які тільки починають в’язати, плутають акрил і шерсть між собою так, як на дотик та за своїми властивостями вони дуже схожі. Також можете почути, що акрилову пряжу називають “штучна вовна”.
Її виготовляють практично всі фірми виробники ниток для в’язання у світі. І повністю з акрилу (100% у складі) та змішану з іншими нитками (але про це трохи пізніше).
Акрилова пряжа: плюси та мінуси
Ну що ж. Давайте пройдемось по перевагах акрилових ниток для в’язання. Впевнені, що у кожного майстра хоч один виріб, але присутній з акрилу.
- Гіпоалергенна. Безпечна навіть для найменших. Також акрилові вироби чудовий варіант для людей схильних до алергії на вовну.
- Міцна, але при цьому легка. М’яка та приємна на дотик.
- Непогано пропускає повітря та добре зберігає тепло.
- Чудово та стійко піддається фарбуванню. Тому асортимент шалено широкий: нитки не тільки яскравих і соковитих відтінків, але і м’яких та спокійних. Сюди ж можна додати, як плюс, що не вигоряє (має світлостійкість).
- Пряжа з якісного акрилу практично не мнеться та не скочується. Вироби відмінно витримують як ручне, так і машинне прання. Не линяють і тривалий час не втрачають форму.
- І, звичайно ж, один із головних плюсів акрилової пряжі – це ціна. Майже кожен майстер може собі її дозволити. Купити акрилову пряжу можна у будь-якому магазині рукоділля.
А тепер давайте розглянемо, що у нас по недолікам. Їх, насправді, мало. Основними вважаються:
- Слабо вбирає вологу (погана гігроскопічність).
- Як і будь-яка синтетика, акрилова пряжа дуже електризується. Можливо, іноді, потрібно буде обробити її засобом-антистатиком, щоб зменшити цю незручність.
І так. Ледве не забули про ще один плюс. Міль не торкнеться ваших в’язаних виробів, тому що вона просто не харчується синтетикою.
Акрил 100 та сумішева пряжа
Є також змішані склади в акриловій пряжі. Вони не менш популярні серед в’язальниць. Часто до акрилу додають пряжі натурального складу, наприклад, вовну або бавовну. Такі нитки характеризуються чудовими якостями обох матеріалів. Іноді у таких сумішевих пряжах акрилу може бути лише 5% (або 95%). Якщо, наприклад, змішують акрил + вовну, тоді пряжа не колотиметься (як звичайна шерсть). А якщо акрил + бавовна, тоді підвищується рівень повітропроникності та не сильно піддається деформації при носінні.
Вибираючи пряжі зі змішаним складом потрібно пам’ятати, що в суміші переважатимуть властивості того волокна, кількості якого більше.
Що пов’язати з акрилової пряжі
Акрилова пряжа одна з найкращих для майстрів-початківців. Акрилові нитки є ідеальним засобом для навчання. Ця пряжа легка, зручна, не розпушується та не розпадається на окремі нитки, завдяки чому її можна багаторазово розпускати та використовувати для нових виробів та відточування навичок в’язання. Нитки підходять до будь-якого правильно підібраного інструменту для в’язання (спиці, гачок).
Пряжа з акрилових ниток зацікавить в першу чергу тих, хто в’яже практичні речі для повсякденного носіння, насамперед дитячі, адже пряжа гіпоалергенна. Можна не зупинятися тільки на дитячих речах, а ще в’язати милі та приємні на дотик іграшки амігурумі. Дізнатися більше про техніку в’язання іграшок амігурумі можна в нашій статті: Амігурумі (Amigurumi). Мила техніка в’язання.
Светри, кардигани стануть виробами, які не захочеться знімати, адже в них тепло та затишно. І знову ж таки, акрил ідеальний для чутливих до вовни людей. Можна в’язати звичайною гладдю або з різними візерунками. Коса виглядає чудово на светрах оверсайз.
Шапки, шарфи, накидки, рукавички. Можна виконати в класиці або змішати кілька кольорів та візерунків. Вироби прослужать не один сезон, адже акрилова пряжа міцна та виносить часте використання.
І не варто забувати про те, що можна додати до вашого чудового будинку, при цьому не витративши багато коштів. Прекрасним рішенням стане плед із акрилової пряжі. Тепло та м’якість вам забезпечені на довгі роки.
Догляд за виробами із акрилової пряжі
Не потрібно забувати і про правильний догляд. Все просто:
- Прання у прохолодній воді не вище 30 градусів. Допускається машинне на делікатному режимі без віджиму. Вода повинна сама стекти або можна застосувати рушник.
- Використовуємо щадні засоби для очищення, без вмісту хлору та ін. Ідеально підійдуть рідкі очищувачі.
- Сушити на горизонтальній поверхні, застеливши перед цим простирадло або іншу бавовняну тканину.
- Прасування праскою, розігрітою до мінімальної робочої потужності з використанням спеціальної насадки (можна замінити на вологу марлю).
Думаємо, за підсумком, ви для себе вирішите: чи хочете використовувати акрилову пряжу. Можливо, хоча б разок, але спробуєте, адже властивості, легкий догляд та варіанти застосування схиляють на її користь 😉 А команда Fairy Hands бажає легкого вибору та класних виробів!
Вітаю! Мене звуть Ната. І я не уявляю свого життя без рукоділля. За свої 30 років я спробувала різні види: шиття, вишивання різними методиками і навіть робила свічки. Але розкривши для себе світ в’язання я тільки ним і займаюсь. Мені цікаво дізнаватись про нові пряжі, інструменти, візерунки. Процес створення мене розслабляє та дає відчуття спокою. Тому, я вирішила всіма своїми знаннями поділитись із однодумцями в блозі Fairy Hands)