Більшість майстрів орієнтуються, що таке бавовняна пряжа для в’язання та які має властивості. Але чи багато знають, що є покращений вид бавовняної пряжі, який називається мерсеризована бавовна? Можливо ви бачили її на полицях магазинів рукоділля, задаючись питанням, що це за матеріал і чим він відрізняється від традиційної 100% бавовни.
Хочемо допомогти вам розібратися в тому, що таке мерсеризована бавовна та розповісти про переваги перед бавовняною пряжею.
Що означає мерсеризована бавовна?
Якщо говорити звичайними словами – це знайома нам з дитинства бавовна, яка пройшла спеціальну обробку. Розглянемо докладніше.
Спеціальна обробка називається мерсеризація. Таку назву цей процес отримав від засновника цього ж процесу Джона Мерсера у 1844 році, який був запатентований. Поліпшення обробки вже відбулося від Хораса Лоу.
Мерсеризація відбувається у три етапи.
- Нитки з натуральної бавовни поміщають у розчин каустичної соди, де відбувається сама обробка. У сучасному світі процес налаштований автоматично: просочування ниток лужним розчином, віджимання та промивання відбувається у спеціальному обладнанні, показники яких відстежують в електронному вигляді. В результаті першого етапу підвищується міцність волокна та здатність фарбування нитки.
- Відбілювання та фарбування в різні кольори відбувається в муфтах. На цьому етапі йде нейтралізація лужноводневого показника (pH). Процес фарбування має три способи: активний, прямий, гідрозольний. В результаті другого етапу мерсеризовані нитки набувають яскравого, рівного, довговічного кольору.
- В останньому етапі використовуються газові пальники. На газоопалку нитки потрапляють намотані на бобіни. Їх розмотують, проводиться процедура обпалювання і наприкінці нитки намотують назад. В результаті зменшується ворсистість, а блиск і гладкість підвищується.
Самою мерсеризацією власне можна назвати саме перший етап цього процесу. Інші задіяні для додаткових обробок підготовлених ниток.
Мерсеризована бавовна властивості
Пряжа з мерсеризованої бавовни має ряд плюсів та переваг, які переконають вас спробувати попрацювати з цією пряжею (деякі вже були згадані вище у етапах обробки):
- Нитка має високу міцність. Щоб розірвати потрібна механічна дія на неї.
- Хороша гігроскопічність. Чудово вбирає вологу, що досить важливо для спекотного часу року.
- Повітропроникність. Вироби з мерсеризованої бавовни дозволять тілу дихати та не створювати парникового ефекту.
- Гіпоалергенна пряжа. Так як мерсеризована бавовна це натуральний матеріал, вона не викликає алергічних реакцій.
- Пряжа для в’язання м’яка, має блиск і на дотик така ж приємна як шовк, тому носити такі речі одне задоволення.
- Нитки для в’язання з обробленої бавовни чудово забарвлюються у різноманітні яскраві кольори, тому виробники радують око широкою палітрою кольорів. При цьому не вигоряють на сонці і не линяють під час прання.
- Вироби з мерсеризованої бавовни відмінно тримають форму, не мнуться і не втрачають свої розміри при пранні, як звичайна 100% бавовна.
Мерсеризована бавовна що пов’язати?
Враховуючи безліч переваг пряжі з мерсеризованої бавовни розуміємо, що варіантів застосування величезна кількість. Бавовняну пряжу використовують не тільки для ручного в’язання спицями та гачком, а також з використанням в’язальної машинки (детальніше про предмети для в’язання у статтях в рубриці Інструменти для в’язання). Тому рукоділки створюють все, що завгодно: іграшки, повсякденний одяг, спідню білизну, дитячий одяг, текстиль для дому та інше.
Догляд за речами з мерсеризованої бавовни
Доглядати за виробами з мерсеризованої бавовни досить просто:
- Прати можна на будь-якій температурі, але рекомендуємо не перевищувати показник 40 градусів.
- Краще не піддавати вироби з мерсеризованої бавовни віджиму і сушінню в пральній машинці.
- Використовувати щадні засоби без агресивних компонентів.
- Прасувати через вологу тканину або марлю, щоб температура нагріву була не більше 150 градусів.
Нові вироби з мерсеризованої бавовни можуть здатися трохи жорсткими та грубими, але вже після першого прання набудуть м'якості та ніжності. І при подальшій експлуатації м'якість лише посилюватиметься.
Чим відрізняється мерсеризована бавовна від звичайної
Різницю пропонуємо розглянути у таблиці:
Мерсеризована бавовна | Традиційна бавовна |
---|---|
Нитки для в’язання майже не рвуться | Навіть маленька зачіпка може порвати матеріал |
Не обов’язково прасувати | Мнеться дуже сильно |
Має широку палітру кольорів, не вигоряє і не вицвітає, вироби служать довго | При взаємодії з сонцем вицвітає, а при пранні втрачає насиченість кольору |
Пряжа з мерсеризованої бавовни не є дешевим задоволенням, що пов’язано з обробкою сировини. Але попрацювавши з нею і отримавши результат ви переконаєтеся, що воно того варте. Тому пробуйте, в’яжіть і переконайтеся самі. Впевнені, завдяки рекомендаціям Fairy Hands у вашому арсеналі пряж та інструментів для в’язання буде надбавка у вигляді мерсеризованої пряжі.
Вітаю! Мене звуть Ната. І я не уявляю свого життя без рукоділля. За свої 30 років я спробувала різні види: шиття, вишивання різними методиками і навіть робила свічки. Але розкривши для себе світ в’язання я тільки ним і займаюсь. Мені цікаво дізнаватись про нові пряжі, інструменти, візерунки. Процес створення мене розслабляє та дає відчуття спокою. Тому, я вирішила всіма своїми знаннями поділитись із однодумцями в блозі Fairy Hands)