Одночасно колюча і м’яка, як хмаринка… Така знайома і кохана з дитинства і та, хто зіпсувала улюблену блузку…
Бавовна
Ця пряжа має великий попит серед в’язальниць усього світу. Не буде помилкою назвати її однією з найпопулярніших пряж. Особливо коли приходить тепла та спекотна пора. Але що ми знаємо про бавовну, крім того, що вироби з неї дихають та комфортні? Перш ніж перейти до основних характеристик повернемося трішки на початок і дізнаємося, як отримують бавовняне полотно.
Як роблять бавовняну пряжу
Все просто. Є така рослина як бавовник. Його вирощують у районах із субтропічним та тропічним кліматом, оскільки потрібно багато часу без морозів. Цей чагарник має гарні та ніжні квіти. Він дає нам «коробочки» із цінним волокном. Далі відібраний матеріал класифікують за кольором та довжиною волокон. Якщо подумати про колір, то зазвичай ми представляємо бавовну білою, кремовою або жовтою. А насправді він може бути абсолютно непередбачуваним. При схрещуванні різних сортів можна отримати зелений, коричневий та навіть пурпуровий! Після збирання врожаю бавовняні волокна вирушають на фабрику, де із них роблять пряжу та нитки. Тільки уявіть, що одна тонна таких пухнастих коробочок може дати до чотирьох тисяч м2 тканини.
На сьогоднішній день багато країн є постачальниками бавовни. Китай (23%), Штати (15,2%), Індія (12,6%) – одні з найбільших.
Бавовник рослина дуже багатогранна. З нього роблять не лише пряжу, тканини, текстиль. Але ще й вату та навіть вибухові речовини. А також використовують у флористиці.
Бавовняні нитки для в’язання: плюси та мінуси
Бавовняні нитки для в’язання мають безліч переваг та властивостей. Серед них:
- Повітропроникність. Вироби зі 100% бавовни влітку просто незамінна річ. Вони комфортні, легкі та приємні до тіла. Через високий відсоток целюлози (90%) не створюватиме парниковий ефект.
- Гігієнічність та гіпоалергенність.
- Середня гігроскопічність. В результаті обробки волокна позбавляють воскової плівки, що захищає від вологи, тому бавовняні речі добре вбирають вологу.
- Легкий догляд. Добре піддається пранню та прасуванню. Але все одно потрібно розуміти, що важливо дотримуватися невисоких температур та певних режимів у пранні. І не забувати, що виріб з натуральної бавовни може зменшити свій розмір.
- Непогано піддається фарбуванню.
Але, на жаль, де плюси там є і мінуси. Бавовна не виняток. Але їх зовсім небагато (точно менше ніж плюсів).
- Хоч і піддається фарбуванню, але при пранні (без дотримання особливих умов) може “линяти”.
- Мнеться дуже легко, але зараз часто додають синтетичні компоненти, які цю неприємність зменшують.
- Швидко намокає і довго сохне.
- При тривалому перебуванні під прямим сонячним промінням бавовняна нитка стоншується.
Майстрам, які тільки починають в’язати, бавовняна пряжа може здатися трішки складною у роботі через слизькість. Але виробники вже подбали про те, щоб полегшити процес створення вашого шедевра. Вони обробляють її спеціальним складом. Хоч і спочатку нитки для в’язання здаватимуться грубими, але вже після першого прання стануть м’якішими. Ще, як варіант, спробувати спиці для в’язання з дерева або бамбука. Більш детально про правильний підбір спиць в нашій статті Спиці для в’язання. В чому різниця?
Також, існує покращений вид бавовни. Це бавовна, яка піддається процесу мерсеризації. Від цього назва пряжі - мерсеризована бавовна. Детальніше у нашій статті: Мерсеризована бавовна. Властивості та відмінності.
Догляд за виробами з бавовняної пряжі
Виходячи із властивостей бавовни розуміємо, що варіантів створення виробів безліч. Насамперед, звичайно, це літні речі щільної і не дуже в’язки. Але наша фантазія не має меж, тому створюються елементи інтер’єру, декор, домашній одяг, одяг для дітей. І щоб вироби прослужили довго, рекомендуємо ознайомитися з правилами догляду.
- Машинне, ручне прання при 30-40 градусах. Бажано на делікатному режимі.
- Використання делікатних засобів для очищення.
- Сушити горизонтально на рушнику (підійде простирадло).
- Прасувати із спеціальною насадкою або через марлю.
Як відрізнити бавовну від синтетики?
Не всі можуть відразу визначити, що в руках 100% бавовна, особливо якщо ви майстер-початківець. Тому пропонуємо прості рекомендації щодо перевірки на натуральність:
- Помістіть бавовняні нитки під прямі сонячні промені. Вони не повинні віддавати сильним штучним блиском.
- Ще варіант – це спробувати зім’яти пряжу. Натуральні волокна дуже легко мнуться, на відміну від синтетичних.
- Вага також є показником натуральності. Взявши в одну руку волокно штучного походження, а в іншу натуральне, ви зрозумієте, що синтетика легша за 100% бавовну.
- І, звичайно, сировину можна перевірити завдяки полум’ю. Підпалюючи бавовняну пряжу, ви побачите жовте горіння, а в кінці попіл і відчуєте запах спаленого паперу.
Ну, розібрали популярну бавовняну пряжу та за підсумком команда Fairy Hands бажає вам не боятись використовувати її. Нехай робота з бавовною приносить тільки задоволення і відпочинок душею.
Вітаю! Мене звуть Ната. І я не уявляю свого життя без рукоділля. За свої 30 років я спробувала різні види: шиття, вишивання різними методиками і навіть робила свічки. Але розкривши для себе світ в’язання я тільки ним і займаюсь. Мені цікаво дізнаватись про нові пряжі, інструменти, візерунки. Процес створення мене розслабляє та дає відчуття спокою. Тому, я вирішила всіма своїми знаннями поділитись із однодумцями в блозі Fairy Hands)