У цій статті поговоримо про інший за популярністю інструмент для в’язання (після спиць) – гачку. Завдяки цьому чудовому інструменту з борідкою також можна створювати абсолютно різні вироби: від одягу та іграшок до дивовижних елементів декору в інтер’єрі. Але, щоб все вийшло, як замислювалося, потрібно знати, як правильно підібрати гачок до тієї чи іншої пряжі для в’язання, залежно від бажаного виробу. Поїхали.
Види гачків за технікою в’язання
Є безліч різноманітних технік в’язання гачком. Насамперед потрібно визначити техніку, яку використовуватимете. Їх можна поділити на кілька видів:
- В’язання коротким стандартним гачком;
- В’язання на вилці;
- Туніське в’язання (ще називають афганським) з використанням довгого гачка;
- Техніка нукінг, яка поєднує роботу і гачком (на одному кінці з вушком, як у голки для шиття) і спицями;
- Брюгзьке мереживо.
І це далеко ще не все. Майже для кожного виду в’язання існує свій гачок. Ці найпопулярніші у наш час серед майстрів.
Матеріали гачка для в’язання
У гачках є такий неписаний закон: чим дорожчий гачок, тим він довговічніший і якісніший. Коли в’язання в самому куражі не хочеться перебиватися і бігти в магазин за новим, якщо, наприклад, гачок зламався. Тому давайте після технік в’язання визначимося і з матеріалом інструменту. Виділяють основні чотири:
- Пластикові гачки. Найпоширеніші серед майстрів, через свою легкість та низьку вартість. Міцність слабка, гнуться, можуть зламатися. Також при використанні пластикового гачка потрібно обробляти його та пряжу антистатиком, так як сильно електризується.
- Дерев’яні гачки. Еко варіант. Це легкі та якісні гачки. Досить міцні та приємно тримати в руках. При виборі необхідно звернути увагу на їхню гладкість і відшліфування, щоб не тягнуло пряжу. Відмінно підходять для в’язання з м’яких товстих ниток.
- Металеві гачки. В основному це алюміній та сталь.
- Алюмінієві гачки не електризуються, недорогі та зручні у використанні. Але так як алюміній матеріал м’який, то такі гачки легко гнуться і можуть виникати зазубрини. Буває, що маже руки і пряжу світлих тонів через окислення.
- Сталеві гачки найміцніші та найзручніші з усіх видів. Також дуже практичні, адже можна використовувати для в’язання з будь-якої пряжі. Якщо вони мають ще й прогумовану ручку, тоді можна вважати сталеві гачки ідеальними.
- Кістяний гачок (зроблений з кістки). Найдорожчий і крихкий вид гачка. Використовувати такий інструмент потрібно обережно. Найкраще підходить для роботи з вовняною пряжею.
- Комбіновані гачки. Це гачки, які виготовлялися із різних матеріалів. Вже згадували металевий гачок із гумовою ручкою. Також часто використовують поєднання металевого стрижня з деревом чи пластиком. Такі гачки зручні в роботі, рука менше втомлюватиметься через хороше положення інструмента в ній.
Як вибрати розмір гачка для в’язання
Вибрали техніку в’язання та матеріал нашого інструменту. Настав час для вибору правильного розміру, оскільки це напряму впливає на результат.
По довжині діляться просто: короткі та довгі. Короткі йдуть до 15 см, а довгі гачки до 40 см. Для звичної роботи вибирайте короткі, довгі підійдуть для туніського в’язання.
Далі розберемося із розміром. Дивлячись на гачок ми бачили на ньому номер із цифрою або цифра з mm. Цей номер означає діаметр (товщину) головки гачка у міліметрах. Наприклад: №1 означає товщину 1 мм, №1.5 дорівнює 1.5 мм тощо. Пропонуємо рекомендації який номер вибирати до якої пряжі у вигляді таблиці:
Діаметр гачка | Призначення |
---|---|
0.5 – 1 | для в’язання дуже тоненьких ниток або мережива |
1.25 – 1.75 | для тонких ниток |
2 – 3.5 | використовують для середньої товщини пряжі |
4 – 5 | для середньої, але з подвійною скрученою ниткою |
5.5 – 6 | підійде для подвійної пухнастої пряжі |
7 – 8 | ідеальні для товстих вовняних ниток |
9 та вище | для пишних і кручених ниток пряжі |
Співвідношення розміру гачка та пряжі
При покупці мотка пряжі уважно подивіться на його етикетку. Там є не тільки корисні позначення для використання та догляду, але й який інструмент за розміром рекомендується вибрати. Детальніше про найпоширеніші в нашій статті Етикетка на пряжі. Зручна шпаргалка.
Є правило на випадок якщо моток ниток пряжі у вас вже є, а етикетка загубилася: діаметр (товщина) головки гачка повинна в два рази перевищувати товщину нитки, яка використовується. І не забуваємо про один простий чудовий спосіб: візьміть гачок і нитку. Якщо нитка повністю поміститися у жолоб інструменту, тоді все гаразд. Але якщо не вмістилася, спробуйте гачок на розмір більше. Не соромтеся накидати кілька повітряних петель для проби.
Головне пам’ятати, що рука кожного майстра є унікальною. І той інструмент для в’язання, який підходить іншим, може не підійти вам. Сподіваємося, завдяки наданим характеристикам та рекомендаціям ви підберете ідеальний гачок для в’язання та здивуєте світ власними творіннями! Команда Fairy Hands бажає успіхів!
Вітаю! Мене звуть Ната. І я не уявляю свого життя без рукоділля. За свої 30 років я спробувала різні види: шиття, вишивання різними методиками і навіть робила свічки. Але розкривши для себе світ в’язання я тільки ним і займаюсь. Мені цікаво дізнаватись про нові пряжі, інструменти, візерунки. Процес створення мене розслабляє та дає відчуття спокою. Тому, я вирішила всіма своїми знаннями поділитись із однодумцями в блозі Fairy Hands)