В’язання забирає нас у світ різноманітних фактур, виробів, нескінченного потоку ідей та натхнення. Безліч структур, властивостей, характеристик, варіантів застосування. Один і той самий виріб з різних видів пряжі виглядатиме абсолютно по-іншому, унікально. Але хочемо особливо виділити одну вовняну пряжу для ручного в’язання і не тільки. Припускаємо, що багато хто її точно бачив, не всі використовували, мало хто знає про велику кількість переваг. Пропонуємо до вашої уваги мериносову вовну. Давайте розберемо що таке вовна мериноса, властивості і що можна пов’язати з мериносової пряжі.
Мериносова вовна це


Таку назву вовна отримала від однойменної тонкорунної породи овець – меринос. Ці овечки розміром трохи менше від звичайних. Вони були виведені ще в 13 столітті країною сонця – Іспанією. Вивіз цієї породи овець був під забороною і навіть могли страчувати за це. Минуло 400 років і тільки тоді їх популяція поширилася по всьому світу. Наймасштабнішим виробником зараз вважається Австралія.
Овечка меринос володіє унікальною вовною. Вона має неймовірну тонкість, гладкість, м’якість. Це єдина тварина, яка має настільки тонку вовну (в рази тонша від людського волосся). На рік кожна тварина дає до 15 кілограмів вовни, а з 10 кг вийде приблизно 6000 кілометрів ниток. Вовну збривають, потім вичісують. Далі йде перевірка на відповідність стандартів якості, наявність різних паразитів, скручування та термічна обробка.
Види мериносової пряжі
Виходячи з товщини волокна розбивають на п’ять основних видів:
- Ultrafine – надтонка мериносова шерсть. Вважається найдорожчою та найціннішою. Кажуть, що овечки з цією вовною в лондонську погоду носять плащики-накидки, щоб уникнути сплутаності та загрубування волокна.
- Пряжі Superfine і Fine також були створені з тонких вовняних волокон. Вони доступніші, ніж надтонка нитка.
- Medium. По градації розуміємо, що вона товща за попередні файни.
- І остання – Strong. Це товста мериносова пряжа. Вона досить легко запам’ятовується візуально та ідеальна для ручного в’язання.
Відмінності по товщині покажемо наочно цифрами в таблиці:
Ultrafine | 11.5 – 15.9 мкм |
Superfine | 16 – 18.5 мкм |
Fine | 18.6 – 19.6 мкм |
Medium | 19.7 – 22.9 мкм |
Strong | 23 – 25 мкм |
Також варто обов’язково згадати види мериносової вовни за назвою.
- Екстрафайн. Це найтонша пряжа преміум класу, отримана внаслідок вичісування молодих овечок безпосередньо з холки. Вовна м’яка та біла. Така пряжа проходить спеціальну обробку (Superwash).
- Вірджинія. Вовна виходить в результаті стрижки молодих овечок-однолітків і не проходить обробку супервош, як екстрафайн.
- Джилонг, суперджилонг. Це матові пряжі з молодих тварин, назва яких безпосередньо пов’язана з місцем розташування виробництва.
- Люстер – пряжа проходить спеціальну обробку. Вона допомагає стати ниткам м’якими, не скочуватися та уникнути катишків.
- Кешвул – останній вид. В магазинах зустрічається у вигляді мотків та бобін. При покупці вона дуже гладка, але через одне-два прання трохи розпушується, що надає більшої краси виробу.
Переваги мериносової вовни
Мериносова пряжа має чудові властивості та якості. Присутні, звісно, і кілька недоліків. Тому почнемо з них:
- Витрата пряжі меринос не економна. Із цього виходить наступний мінус.
- Ціна досить висока. Тому на великий виріб потрібно витратитись.
- Виробам знадобиться дбайливе ставлення, особливо у догляді (просто закинути в машинку з віджиманням не підходить).
Тепер до плюсів, які повністю перекриють ці три недоліки:
- Антибактеріальність. Мериносова вовна містить тваринний віск, відомий як ланолін. І завдяки ньому пряжа меринос безпечна для дітей і відмінно підходить для людей, які мають алергії та чутливу шкіру.
- Легкість, тепло та м’якість. Ці три плюси можна поєднати в один. Адже вироби з мериносу чудово зберігають тепло, яке виробляє наш організм. Незважаючи на те, що деяка мериносова пряжа товста, вона все одно легка завдяки своїй структурі і тонкості. А також шалено м’яка. Одягнувши хоча б раз одяг з мериноса, ви більше ніколи не повернетеся до того дратівливого колючого светра.
- Повітропроникність. Прекрасно гріє взимку, а коли стає теплішим, то не перегріває.
- Висока гігроскопічність. Чудово вбирає вологу. Якщо потрапите під сніг чи дощ, ваша шкіра залишиться сухою. Річ все одно чудово грітиме і при цьому на дотик не здаватиметься вологою.
- Грязевідштовхувальні властивості. Завдяки завиткам, які мають волокна, бруд не може потрапити усередину і тому забруднення легко очищаються та не потребують частого прання. Мабуть, сюди віднесемо відсутність поглинання запахів. Це чудова здатність, адже одяг не пахне потом, а плед не вбере запах готування їжі.
- Добре розтягується і легко повертається до попереднього стану.
- Мериносова пряжа легка та зручна в роботі.
Давайте підсумуємо, відповівши на основні запитання користувачів. Мериносова пряжа тепла? Звичайно, 100% так. Мериносова шерсть колеться? Ні. Чи безпечна пряжа меринос для дітей та алергіків? Так.
Що в’язати з мериносової пряжі


Завдяки наявним властивостям, варіантів виробів з мериносової пряжі неймовірна кількість. Можна навіть сказати, що пряжа меринос підходить для майже всіх виробів.
Прекрасні светри та кардигани, шапки та шарфи. Товста мериносова вовна ідеальна для створення затишку будинку. Дуже красиві, теплі, об’ємні пледи та покривала виходять. А те, що їх можна зв’язати руками без застосування будь-яких інструментів для в’язання, буде прекрасним і цікавим досвідом. Тим більше, товсту мериносову шерсть можна купити в багатьох магазинах рукоділля. Для дітей можна пов’язати комфортні та м’які одежини. Також мериносова пряжа підходить для створення термобілизни.
Догляд за виробами із мериносової вовни
Вироби з мериносу досить прості у догляді, адже бруд не потрапляє всередину волокон і не вбирає запахів. Краще, звичайно, використовувати хімчистку, особливо якщо річ із надтонкої вовни. Але деякі види можна прати і у звичайній пральній машинці з використанням делікатного режиму. Головне вивчайте етикетку на пряжі. Вона допоможе вам розібратися з інструкцією з догляду. А що означає позначення читай у нашій статті Етикетка на пряжі. Зручна шпаргалка.
Також варто нагадати, що меринос відмінно вбирає вологу і легко розтягується, тому діставши річ з машинки або ємності для ручного прання не нервуйте) Вона повернеться до попередніх розмірів, головне правильно викласти для сушіння. Якщо є потреба в прасуванні, тоді використовуйте тільки пару.
Створивши хоча б один виріб з мериносової пряжі, ви будете в захваті і не захочете зупинятися 😉 А команда Fairy Hands бажає теплого і м’якого в’язання!

Вітаю! Мене звуть Ната. І я не уявляю свого життя без рукоділля. За свої 30 років я спробувала різні види: шиття, вишивання різними методиками і навіть робила свічки. Але розкривши для себе світ в’язання я тільки ним і займаюсь. Мені цікаво дізнаватись про нові пряжі, інструменти, візерунки. Процес створення мене розслабляє та дає відчуття спокою. Тому, я вирішила всіма своїми знаннями поділитись із однодумцями в блозі Fairy Hands)